תביעות ייצוגיות

20.08.12 | מאת: מני בן מאור

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית הינה תביעה המנוהלת בשם קבוצת בני אדם אשר מעוררת שאלות של עובדה ו/או משפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה הנמנים בה וגרמו לכל אחד מהם נזק, ולו נזק לכאורה.

חוק התובענות הייצוגיות, תשס"ו- 2006 (להלן: "חוק התובענות הייצוגיות"), מסדיר את אופן הגשת התביעה הייצוגית, אישורה בבית המשפט, הוכחת הסעד ודרישת הפיצוי.

מי רשאי להגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית?

כל אדם ראשי להגיש תובענה ייצוגית בשמם של קבוצת אנשים הנמנים בתובענה, בתנאי שיש לו עילת תביעה אישית, אשר מעוררת שאלה מהותית של עובדה ו/או משפט המשותפת עם כלל הקבוצה. ככלל, הגשתה של תביעה ייצוגית טעונה אישור בית המשפט, ולפיכך, מחייבת את הגשתה של בקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית, הכוללת במסגרתה בין היתר את הנזקים המצטברים שנגרמו לכלל חברי הקבוצה הנמנים בה.

מתי בית המשפט יאשר הגשת תובענה ייצוגית ?

בית המשפט רשאי לאשר תובענה ייצוגית, אם מצא שהתקיימו כל אלה:

(1)   התובענה מעוררת שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה, ויש אפשרות סבירה שהן יוכרעו בתובענה לטובת הקבוצה;
(2)   תובענה ייצוגית היא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת בנסיבות העניין;
(3)   קיים יסוד סביר להניח כי עניינם של כלל חברי הקבוצה ייוצג וינוהל בדרך הולמת; הנתבע לא רשאי לערער או לבקש לערער על החלטה בעניין זה;
(4)   קיים יסוד סביר להניח כי עניינם של כלל חברי הקבוצה ייוצג וינוהל בתום לב.

בית המשפט רשאי לאשר תובענה ייצוגית אף אם לא התקיימו התנאים האמורים, אם מצא כי ניתן להבטיח את קיומם של תנאים אלה בדרך של צירוף תובע מייצג או בא כוח מייצג או החלפתם, או בדרך אחרת.

משרדנו מתמחה בהגשת תביעות ייצוגיות וניהול ההליך המשפטי, ומטפל בין היתר, בתביעה ייצוגית כנגד שופרסל אשר מתנהלת, בימים אלה, בבתי המשפט בגין גבייה ביתר עבור מוצרים בתפזורת. הטענה כנגד שופרסל הינה כי המשקלים של שופרסל מכוונים כך שגם כאשר אין עליהם דבר הם מראים משקל הגבוה מאפס.

תגיות:

פורסם ביום: 20 באוגוסט, 2012 | בשעה: 15:45 | קטגוריות: כללי, תביעות ייצוגיות

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>